CEV: Polki w grupie A rozszerzonej LE. Rozgrywki siatkarzy bez biało-czerwonych

200048_CEV_EOQW_20160104-170515

W tegorocznej edycji Ligi Europejskiej Kobiet walczyć będzie się 12 drużyn.  Reprezentacja Polski zmierzy się w grupie A z Białorusią oraz Słowacją i Albanią, które debiutują w europejskich zawodach. Rozgrywki rozpoczną się turniejami w Polsce (grupa A), Czarnogórze (grupa B) i na Węgrzech (grupa C), w dniach 3-5 czerwca. Grupy B i C spotkają się ponownie 10-12 czerwca we Francji oraz Grecji, natomiast na mecze naszych reprezentantek poczekamy jeszcze tydzień, do turnieju w Albanii (17-19 czerwca).

Finał Ligi Europejskiej Kobiet został wstępnie zapowiedziany na 24-26 czerwca, a jego format będzie zależeć od wyłonienia organizatorów Final Four. Jeśli nie zostaną wybrani, finałowa runda rozgrywek będzie składać się z meczów u siebie i na wyjeździe.

12 zespołów rywalizujących w Lidze Europejskiej 2016 to duży skok w porównaniu z zeszłym rokiem, gdy w zawodach udział wzięło sześć drużyn. W finale zwyciężyły wówczas Węgry, pokonując Turcję. W tym roku aż trzy drużyny wystartują w Lidze Europejskiej po raz pierwszy (oprócz wymienionych wcześniej Słowacji i Albanii także Czarnogóra), a kilka innych zespołów powraca do LE po przerwie. Stawką, obok puli 150000 Euro (do podziału między drużyny męskie i żeńskie) jest awans do III dywizji World Grand Prix siatkarek w kolejnym roku.

Liga Europejska Kobiet 2016:

Grupa A: Polska, Białoruś, Słowacja, Albania
Grupa B: Azerbejdżan, Francja, Hiszpania, Czarnogóra
Grupa C: Rumunia, Węgry, Grecja, Słowenia

Liga Europejska Mężczyzn 2016 zmniejszyła się o cztery drużyny w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wśród tegorocznych uczestników zabraknie biało-czerwonych – zdobywców brązowego medalu 2015. Ma to związek z pierwszeństwem, jakie CEV przyznaje zespołom, które w danym roku nie biorą udziału w innych, dużych rozgrywkach. W przypadku Polski chodzi o Ligę Światową, której turniej finałowy zostanie rozegrany w naszym kraju, w dniach 13-17 lipca.

Liga Europejska Mężczyzn 2016:

Grupa A: Bułgaria, Macedonia, Dania, Albania
Grupa B: Estonia, Białoruś, Austria, Luksemburg

M.Sz.